Książki na dużym ekranie

Książki na dużym ekranie Image

Książki na dużym ekranie

Każda książka uważana za klasykę ma po kilka wersji – adaptacji oraz ekranizacji filmowych. Zacznijmy od tego, czym różni się adaptacja od ekranizacji.

Adaptacja to film oparty, czasem nawet dość luźno, na książce. Reżyser i scenarzysta mogą znacząco dzieło poszerzyć lub całkowicie zmienić. Tymczasem ekranizacja zobowiązuje twórców do wiernego odtworzenia tego, co w książce.

UWAGA! Poniższy lista może zawierać spoilery!

Seria „Harry Potter i …” (7 książek, 8 filmów)

Któż nie zna Harry’ego Pottera? J.KRowling tworząc tę postać na chusteczkach w restauracji na pewno nie przypuszczała, że jej książka odniesie taki sukces. Początkowo została odrzucona przez kilku wydawców. Seria opowiada o losach nastoletniego czarodzieja walczącego z potężnym i złym Voldemortem. W powieści jest wszystko, żeby mogła odnieść sukces – przyjaźń, miłość, przygoda, tajemnica. Wkrótce po wydaniu pierwszego tomu nakręcono pierwszą część adaptacji filmowej. „Harry’ego Pottera” bardzo dobrze się czyta i fantastycznie ogląda.

Seria „Zmierzch” (4 książki, 5 filmów)

Historia mało popularnej uczennicy Belli Swan, która przeprowadza się do swojego ojca i spotyka przystojnego i tajemniczego Edwarda Cullena. Autorka serii – Stephenie Meyer – stworzyła przyjemną powiastkę dla młodych kobiet, które zachwyciły się wampirem Edwardem i jego wampirzą rodziną. Niestety niekonsekwencja oraz banały pojawiają się w całej książce. Najważniejsze jednak, iż historia ta znalazła wiele fanek (i fanów) oraz, że film dobrze się sprzedał.

„Hobbit” (1 książka, 3 filmy)

Niestety tutaj Peter Jackson przedobrzył. Zrobił trzy filmy do jednej książki. Historia opowiada o Hobbicie, niskiej istocie, która wyrusza z czarodziejem Gandalfem i krasnoludami na wyprawę przez całe Śródziemie (świat wymyślony przez J.R.R. Tolkiena). W pewnym momencie wędrówki zdobywa tajemniczy pierścień, który omamia jego umysł i doprowadza do wydarzeń, które mamy szansę oglądać lub o nich czytać w książce „Władca Pierścieni”.

Trylogia „Władca Pierścieni” (3 książki, 3 filmy)

Adaptacja filmowa „Władca Pierścieni” J.R.R. Tolkiena była kręcona w podobnym czasie, co Harry Potter. Peter Jackson stanął na wyżyny reżyserskie tworząc śiat, w którym chce się być. Wspaniałe efekty specjalne, wierne odwzorowanie postaci i miejsc. Bardzo dobry casting na poszczególne role. Nawet jeśli nie uda się przeczytać trzech obszernych tomów książki Tolkiena, zawsze można sięgnąć po film.

Trylogia „Niezgodna” (3 książki, 4 filmy)

Na fali powodzenia „Zmierzchu” powstało wiele innych książek. Niektórych godnych polecenia. „Niezgodna” to opowieść o Beatrice, w skrócie Tris, która buntuje się przeciwko porządkowi świata opisanego w książce i próbuje walczyć o swoje „ja”. Przeplatają się tutaj wątki miłosne oraz dążenie do realizacji samej siebie. Ostatnia część filmu wciąż czeka na swoją kolej w kinie.

„Misery” Stephena Kinga (1 książka, 1 film)

Opowieść o pisarzu Paulu Sheldonie piszącym książki o Misery Chastain. Bohater nie jest zadowolony, że pisze książki tylko po to, żeby zadowolić odbiorców i w najnowszej powieści zamierza uśmiercić Misery. Wracając ze swojej samotni ma wypadek samochodowy i trafia do domu pielęgniarki Annie Wilkes, która jest jego fanką. Niestety sprawy przyjmują bardzo zły obrót i dochodzi do mrocznych i pełnych napięcia wydarzeń.

Author | victoria Comments | Możliwość komentowania Książki na dużym ekranie została wyłączona Date | listopad 25, 2018

categories & tags

lovebond-lite