Plakaty, jako współczesne przejawy sztuki

Plakaty, jako współczesne przejawy sztuki Image

Plakaty, jako współczesne przejawy sztuki

Jak powszechnie wiadomo, granice sztuki są nieostre. W zasadzie każdy może coś stworzyć i ogłosić siebie artystą. Szczególnie w dzisiejszych czasach trudno jest jednoznacznie określić, co można określić sztuką. Mimo to można się przynajmniej postarać wyróżnić współczesne przejawy sztuki. Dobrym przykładem są tu plakaty, które świetnie odzwierciedlają rzeczywistość.

Plakaty – znak komercjalizacji, czy też sztuka współczesna?

Na ogół plakaty kojarzy się z branżą reklamową. W każdym większym mieście można przecież znaleźć tysiące billboardów i innych powierzchni, które są nimi wypełnione. Przekaz w nich zawarty zwykle ma nakłaniać przechodniów do podjęcia określonych decyzji zakupowych.

Bez krzty przesady plakaty, a przynajmniej ich część można określić mianem sztuki współczesnej. W dodatku ich różnorodność jest ogromna, a ceny przystępne. Każdy może więc umieścić plakat artystyczny u siebie w domu. W pomieszczeniach urządzonych w sposób nowoczesny mogą się one prezentować nawet lepiej niż obrazy.

Jakie plakaty cieszą się największą popularnością?

Platy odzwierciedlają problemy całych społeczności, czy też sposób patrzenia na otaczającą rzeczywistość. Obecnie największą popularnością cieszą się plakaty w wersji minimalistycznej. Przedstawiona grafika zwykle obrazuje tylko kilka elementów i opatrzona jest krótkim zdaniem. Można powiedzieć, że plakaty wieszane na ścianach często strukturą przypominają internetowe memy.

Czasem artyzm przypisuje się nawet tym plakatom, które oryginalnie były stworzone dla celów reklamowych. W coraz większej liczbie mieszkań można znaleźć plakat, który służył np. do promowania kultowego filmu.

Plakaty jako eksponaty muzealne

Choć niektórzy uważają określenie plakatów mianem dzieł sztuki za sporą przesadę, to od dawna są one wystawiane w muzeach. W Polsce już od lat 60’ ubiegłego wieku funkcjonuje warszawskie Muzeum Plakatu będące częścią Muzeum Narodowego. Dziś znajduje się tam aż około 60 tysięcy egzemplarzy plakatów.

W Polsce organizowane są także wystawy plakatów. Największą z nich organizuje właśnie Muzeum Plakatu ze stolicy. Dużą popularnością cieszą się także wrocławskie wystawy plakatów, które zwykle mają miejsce podczas Nocy Muzeów.

Za jednego z największych propagatorów uznania plakatów jako sztuki w Polsce uznać można Zenona Kowalczyka. Jego najsłynniejszy plakat to „War Peace”. To dzieło, które przekazuje sprzeciw wobec działaniom wojennym, zostało docenione na międzynarodowych konkursach.

Ile kosztują unikalne plakaty?

Mierzenie poziomu artyzmu przez sprawdzenie cen płaconych za dane dzieło, nie zawsze jest dobrym pomysłem. Kolekcjonerzy dzieł sztuki zwykle płacą bowiem nie za artyzm, ale za wartość historyczną. Z tego powodu najdroższe plakaty w historii zostały sprzedane za ułamek ceny płaconej za najbardziej pożądane obrazy. W końcu sztuka tworzenia plakatów jest znacznie młodsza niż historia malarstwa.

Nie oznacza to jednak, że sumy płacone za unikatowe plakaty są niskie. W Polsce ceny za najdroższe plakaty liczone są w tysiącach złotych. Największym powodzeniem cieszą się zaś te stworzone w XX wieku, które mają największą wartość historyczną. W niektórych krajach za plakaty płaci się jednak znacznie więcej niż w Polsce. Najdroższe egzemplarze w historii kosztowały parę milionów dolarów.

Author | victoria Comments | Możliwość komentowania Plakaty, jako współczesne przejawy sztuki została wyłączona Date | wrzesień 15, 2019

categories & tags

lovebond-lite