Klasyka literatury

Klasyka literatury Image

Klasyka literatury

Klasyka literatury to lista najwybitniejszych dzieł, jakie kiedykolwiek powstały. Znajdą się tutaj pozycje z różnych gatunków.

UWAGA! Poniższe teksty mogą zawierać spoiler.

Charles Dickens „Oliver Twist” (1838)

Historia małego chłopca Olivera, który przez zrządzenie losu, został osierocony w niemowlęctwie. Jego dzieje to opowieść o wzlotach i upadkach. Jednym razem trafia na ludzi złych i chciwych, by zaraz zostać uratowanym przez kogoś zacnego i sprawiedliwego. Trochę jak w telenoweli meksykańskiej, ale mimo wszystko pozycja godna uwagi i ciekawa propozycja do przeczytania dzieciom na dobranoc.

Alexandre Dumas „Hrabia Monte Christo” (1844)

Książka traktująca o mężczyźnie Edmundzie Dantès, który przez intrygę zazdrosnego rywala do serca ukoc

hanej, traci wszystko. Jeden donos i bohater zostaje wtrącony do więzienia, gdzie spędza wiele, wiele lat. Udaje mu się uciec i pod zmyślonym nazwiskiem Monte Christo dokonuje zemsty. Powieść sama się czyta i jest godna polecenia wszystkim, którzy lubią, kiedy sprawiedliwości staje się zadość.

Emily Brontë “Wichrowe Wzgórza” (1847)

Opowieść o losach próżnej Catherine – dziedziczki majątku ziemskiego i dzikiego Heathcliffa – przybłędy sprawiającego coraz to nowe kłopoty. Przez niefortunny splot wydarzeń burzliwa miłość tych dwojga doprowadza do śmierci dziewczyny a Heathcliffa doprowadza na skraj rozpaczy i nienawiści. Mężczyzna staje się zimny i bezwględny i powiela schematy, których kiedyś sam się brzydził. Przepiękna, choć tragiczna historia.

Oscar Wilde „Portret Doriana Graya” (1890)

Mroczna powieść o chciwości, nieumiarkowaniu i dążeniu do samo zaspokojenia za wszelką cenę. Tytułowy bohater, Dorian, to wielce przystojny młodzieniec, który zostaje sportretowany przez malarza Basila. Obraz trafia do sypialni Doriana. Od tej pory każdy grzech i niecny uczynek chłopaka zostaje ukazany na portrecie jako kolejna szpecąca zmiana.

Frances Hodgson Burnett „Tajemniczy ogród” (1911)

Mary Lennox nie była lubianą dziewczynką, ponieważ uważała, że wszystko musi się kręcić wokół niej. Jakże się zdziwiła, kiedy poznała swojego kuzyna, który był dokładnie tak samo samolubny jak ona. Odkrycie tytułowego tajemniczego ogrodu i przyjaźń z wiejskim chłopcem o imieniu Dick dało obojgu siłę do zmiany. Wzruszająca opowieść o miłości i przezwyciężaniu własnych słabości.

John Steinbeck „Myszy i ludzie” (1937)

Książka o dwóch przyjaciołach. George – niski i mądry – i Lennie – duży i z lekkim upośledzeniem umysłowym – dostają pracę na farmie. Lennie jest bardzo silny, chociaż nie zdaje sobie z tego sprawy. Bardzo lubi opiekować się zwierzętami, lecz często nieświadomie robi im krzywdę. Z tego powodu zdarza się też inna, większa tragedia. Świetna opowieść, wspaniale wykreowane postacie. Piękny motyw przyjaźni.

Author | victoria Comments | Możliwość komentowania Klasyka literatury została wyłączona Date | kwiecień 18, 2019

categories & tags

lovebond-lite