Sztuka książki

Sztuka książki Image

Sztuka książki

Często niedocenianą i zapominaną, ale jednak niezwykle ważną dziedziną sztuki, jest sztuka książki.

Łączy ona zagadnienia papiernictwa, malarstwa, typografii, introligatorstwa artystycznego, metaloplastyki (zdobienia metalu), wzornictwa przemysłowego i grafiki.

Podobnie jak pomieszczenie całkowicie mogą zmienić plakaty ze sklepu Dear Sam, tak indywidualny charakter nadają wnętrzu pięknie oprawione książki.

Plakaty są doskonałą formą dekoracji wnętrz, którą można często zmieniać, a sklep internetowy wspomniany powyżej, ma naprawdę szeroki wybór, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie.

Historia książki zdobionej ręcznie

Książki przygotowywane ręcznie w starożytności i średniowieczu znacznie różnią się od tych produkowanych obecnie.

Do końca XVIII wieku książki były prawdziwymi dziełami sztuki. Każdy egzemplarz tworzony był z należytą dbałością o szczegóły. Ważny był wybór tłoczeń, materiałów, ilustracji i okuć, co miało wpływ na stronę estetyczną książki. Dawne rękopisy urzekały albo swoimi bogatymi zdobieniami, albo swoją prostotą.

Introligatorzy przygotowywali się przez długi okres czasu do swojego fachu, doprowadzając swoje umiejętności do perfekcji. Dzięki temu egzemplarze miały spójny stylistycznie wygląd, który dopracowany był w każdym najdrobniejszym szczególe.

Literatura brukowa

XIX wiek to przede wszystkim zwiększona produkcja książek i czasopism, związana z zapotrzebowaniem społeczeństwa na literaturę. Niestety ilość rzadko idzie w parze z jakością, dlatego zaczęła powstawać tak zwana literatura brukowa, przeznaczona dla mało wymagających czytelników. Posiadała ona błędy typograficzne, była drukowana na papierze o złej jakości i ozdobiona mało kunsztownymi ilustracjami.

Literatura w tamtym czasie zaczęła trafiać do rąk biedniejszych czytelników, nie była już przeznaczona tylko dla szlachty. Wiązało się to ze zmianą zdobień egzemplarzy. Ilustracje były przesadnie kolorowe, a oprawy eklektyczne i bogato zdobione. Tekst zaczął stanowić odrębną część i nie współgrał z ilustracjami. Często oprawy książek i ilustracje projektowali zupełnie inni twórcy, niż Ci tworzący tekst.

W połowie XIX wieku w Anglii, bractwo prerafaelitów razem z grupą artystów zaczęło działania, które miały na celu odrodzenie starożytnej sztuki książki, przywrócenie jej kunsztu i elegancji. Ten sam proces toczył się jednocześnie w Niemczech w latach 70. XIX wieku, gdzie powstał Münchener Still, czyli Styl monachijski.

Author | victoria Comments | Możliwość komentowania Sztuka książki została wyłączona Date | październik 14, 2020

categories & tags

lovebond-lite