Każda książka uważana za klasykę ma po kilka wersji – adaptacji oraz ekranizacji filmowych. Zacznijmy od tego, czym różni się adaptacja od ekranizacji.
Adaptacja to film oparty, czasem nawet dość luźno, na książce. Reżyser i scenarzysta mogą znacząco dzieło poszerzyć lub całkowicie zmienić. Tymczasem ekranizacja zobowiązuje twórców do wiernego odtworzenia tego, co w książce.
UWAGA! Poniższy lista może zawierać spoilery!
Któż nie zna Harry’ego Pottera? J.KRowling tworząc tę postać na chusteczkach w restauracji na pewno nie przypuszczała, że jej książka odniesie taki sukces. Początkowo została odrzucona przez kilku wydawców. Seria opowiada o losach nastoletniego czarodzieja walczącego z potężnym i złym Voldemortem. W powieści jest wszystko, żeby mogła odnieść sukces – przyjaźń, miłość, przygoda, tajemnica. Wkrótce po wydaniu pierwszego tomu nakręcono pierwszą część adaptacji filmowej. „Harry’ego Pottera” bardzo dobrze się czyta i fantastycznie ogląda.
Historia mało popularnej uczennicy Belli Swan, która przeprowadza się do swojego ojca i spotyka przystojnego i tajemniczego Edwarda Cullena. Autorka serii – Stephenie Meyer – stworzyła przyjemną powiastkę dla młodych kobiet, które zachwyciły się wampirem Edwardem i jego wampirzą rodziną. Niestety niekonsekwencja oraz banały pojawiają się w całej książce. Najważniejsze jednak, iż historia ta znalazła wiele fanek (i fanów) oraz, że film dobrze się sprzedał.
Niestety tutaj Peter Jackson przedobrzył. Zrobił trzy filmy do jednej książki. Historia opowiada o Hobbicie, niskiej istocie, która wyrusza z czarodziejem Gandalfem i krasnoludami na wyprawę przez całe Śródziemie (świat wymyślony przez J.R.R. Tolkiena). W pewnym momencie wędrówki zdobywa tajemniczy pierścień, który omamia jego umysł i doprowadza do wydarzeń, które mamy szansę oglądać lub o nich czytać w książce „Władca Pierścieni”.
Adaptacja filmowa „Władca Pierścieni” J.R.R. Tolkiena była kręcona w podobnym czasie, co Harry Potter. Peter Jackson stanął na wyżyny reżyserskie tworząc śiat, w którym chce się być. Wspaniałe efekty specjalne, wierne odwzorowanie postaci i miejsc. Bardzo dobry casting na poszczególne role. Nawet jeśli nie uda się przeczytać trzech obszernych tomów książki Tolkiena, zawsze można sięgnąć po film.
Na fali powodzenia „Zmierzchu” powstało wiele innych książek. Niektórych godnych polecenia. „Niezgodna” to opowieść o Beatrice, w skrócie Tris, która buntuje się przeciwko porządkowi świata opisanego w książce i próbuje walczyć o swoje „ja”. Przeplatają się tutaj wątki miłosne oraz dążenie do realizacji samej siebie. Ostatnia część filmu wciąż czeka na swoją kolej w kinie.
Opowieść o pisarzu Paulu Sheldonie piszącym książki o Misery Chastain. Bohater nie jest zadowolony, że pisze książki tylko po to, żeby zadowolić odbiorców i w najnowszej powieści zamierza uśmiercić Misery. Wracając ze swojej samotni ma wypadek samochodowy i trafia do domu pielęgniarki Annie Wilkes, która jest jego fanką. Niestety sprawy przyjmują bardzo zły obrót i dochodzi do mrocznych i pełnych napięcia wydarzeń.
categories & tags
In Rankingi książkowe