Książki w średniowieczu

Książki w średniowieczu Image

Książki w średniowieczu

W naszej podróży po historii książki dotarliśmy do średniowiecza. Wiemy już, że papier został wynaleziony w Chinach, że pierwsze próby drukowania książek zostały podjęte już w II wieku naszej ery. Zobaczmy zatem, co działo się dalej.

Pierwsza czcionka (1041 n.e. – 1230 n.e.)

Wcześniej drukowano całe strony teksty wyrzeźbione w formie negatywu na drewnie. Teraz powstały bloczki z oddzielnymi literami, co pozwalało na tworzenie nieskończonej ilości kombinacji. Znowu przenosimy się do Chin, bo właśnie tam, pewien chiński mężczyzna wpadł na ten pomysł. Oczywiście po jakimś czasie okazało się, iż litery w drewnie nasiąkały tuszem i stawały się nierówne, co znacznie utrudniało proces drukowania. Porzucono zatem drewniane bloczki i zastąpiono je ceramicznymi, które były tworzone z wypalanej gliny.

Przełom w Korei (1230 n.e.)

Nie da się ukryć, że chińskie pismo nie należy do najprostszych. Właśnie dlatego ceramiczne tabliczki ze znakami długo nie przyjęły się Europie. Dopiero koło XIII wieku naszej ery, w Korei, za panowania dynastii Goryeo, wyprodukowano pierwszą metalową czcionkę. Dzięki stworzeniu alfabetu koreańskiego – Hangul, który posiada tylko 24 znaki – nie trzeba było zapamiętywać tysiąca chińskich znaków, wystarczyły 24 metalowe bloczki.

Ruchoma czcionka w Europie (1439 – 1450 n.e.)

Pierwszą ruchomą czcionkę stworzył niemiecki kowal Jan Gutenberg. Co więcej, jego wynalazek powstał zupełnie niezależnie do metalowej czcionki z Korei. To właśnie czcionka Gutenberga zrewolucjonizowała zapisywanie i drukowanie informacji i bezpośrednio doprowadziła do powstania prasy drukarskiej.

Biblia Gutenberga (1455 n.e.)

Przy użyciu swojej nowej techniki i prasy drukarskiej Jan Gutenberg wydrukował pierwszą ważną książkę – Biblię. Podobno stworzono 180 kopii Biblii Gutenberga. Obecnie istnieje 21 egzemplarzy kompletnych oraz około 26-27 kopii niekompletnych. Szacuje się, że 21 kompletnych Biblii Gutenberga byłoby najdroższymi książkami, jeśli kiedykolwiek doszłoby do ich sprzedaży. Kopie Biblii miały zostawione miejsce dla ilustratorów, jednakże niektóre z kopii pozostawały bez żadnych ilustracji.

Author | victoria Comments | Możliwość komentowania Książki w średniowieczu została wyłączona Date | 8 marca, 2018

categories & tags

lovebond-lite