Czasy współczesne

Czasy współczesne Image

Czasy współczesne

Komputery pojawiły się przed 1971 rokiem, jednakże pierwszy mikroprocesor został udostępniony dla wszystkich właśnie w tym roku. W 1985 na płycie CD pojawiła się amerykańska encyklopedia. Od tej pory na tym nośniku opublikowano więcej książek (przed tym okresem dostępne były audiobooki – książki do słuchania – na kasetach).

W 1989 roku stworzono World Wide Web (WWW), czyli ogólnoświatową sieć a w 1991 roku Internet stał się dostępny dla każdego. W 1995 roku na rynek wchodzi Amazon, założony przez Jeffa Bezosa. Platforma w początkowym okresie oferowała sprzedaż książek online a obecnie można na niej kupić dosłownie wszystko.

Tak naprawdę początek e-booków datuje się na wczesne lata 70-te, kiedy to członkowie Projektu Gutenberg zaczęli digitalizować książki. Jednakże dopiero nowe millenium przyniosło spopularyzowanie elektronicznych książek. Pierwszą książką sprzedaną w tym formacie była powieść Stephena Kinga, która rozeszła się w tak ogromnej liczbie (prawie pół miliona kopii), że doprowadziła do zawieszenia serwerów wydawcy.

Mimo niezwykłego sukcesu pierwszego e-booka, ten format musiał czekać na swoją chwilę, bowiem dopiero w 2007 roku powstało urządzenie – Kindle, które umożliwiało czytanie e-booków jak zwykłych książek, bez konieczności korzystania z komputera.

W tej chwili trudno ocenić, jak jeszcze rozwiną się książki w przyszłości. Być może już niedługo powstanie czytnik książek tak cienki i giętki, że będzie go można swobodnie złożyć lub zwinąć i nosić w kieszeni?

Author | victoria Comments | Możliwość komentowania Czasy współczesne została wyłączona Date | marzec 9, 2019

categories & tags

lovebond-lite