Barok

Barok Image

Barok

Styl baroku wyraża zamęt i chaos panujący w tamtych czasach w całej Europie. W zamian za spokojne, rytmiczne, harmonijne dzieła renesansowe wkracza bogactwo, obfitość, zawiłość form dzieł barokowych. Sztuka przełomu przypada na okres kontrreformacji.

Architektura

Kompozycje architektoniczne tego okresu są dynamiczne, zwarte, napięte. Architektura, malarstwo i rzeźba są splecione w jedną, dopełniającą się całość opartą na kontrastach podsyconych światłem. Złoty wiek baroku to barok olśniewający, pełen nowatorskich rozwiązań.

Główni przedstawiciele architektury barokowej: Boromini, Bernini.

Rzeźba

W rzeźbie także widzimy kontrasty. Łuki przenikają się z pionem i poziomem i skosami. Występują silne skręty, postacie są pełne napięcia, gotowe do ucieczki, walki, ruchu. Barok obfituje w sceny mitologiczne a także wciąż rośnie zainteresowanie tematami sakralnymi.

Główni przedstawiciele rzeźby barokowej: Bernini.

Malarstwo

Kluczowym artystą baroku jest Włoch Caravaggio, który miał ogromny wpływ na malarstwo tego okresu. Jego dzieła odznaczają się realizmem i złożonością. Artysta preferuje tematykę biblijną i mitologiczną. Jak większość włoskich malarzy.

W Holandii głównym tematem jest martwa natura składająca się z codziennych przedmiotów. Maluje się również portrety, sceny rodzajowe i pejzaże. Wszystko po to, żeby ukazać bogactwo wnętrz, mebli, potraw. Bogaci mieszczanie prześcigali się w chwaleniu się swoją zamożnością.

Główni przedstawiciele malarstwa barokowego: Caravaggio, Rubens, Rembrandt, Vermeer, Hals.

Author | victoria Comments | Możliwość komentowania Barok została wyłączona Date | luty 9, 2019

categories & tags

lovebond-lite